„Paleiga Tova lyudz ar mīlesteibu”

Dārgie draugi, augusts, augusts, svētceļojumu laiks… ak, vai… daudzu nopūtas par šīgada savādākiem Aglonas svētkiem bija dzirdamas pat Jeruzalemē. Viss gads šogad ir savādāks, un nav zināms vēl, kad tas viss beigsies. „Nebīstieties, es esmu!…” skan Kristus balss mācekļiem vētras laikā. Šis nebīstieties skan arī mums.

Gaismas atvere Tabora kalna grotās, Izraēlā.

Aizvakar Latvijas Radio latgaliešu raidījuma „Kolnasāta” producenti man piedāvāja sagatavot četras latgaliešu dziesmas, kas izskanētu ēterā. Kā liels folkloras cienītājs, pirmās trīs dziesmas izvēlējos tautas dziesmas mūsdienīgajās koru, džeza un roka apdarēs. Ko lai paņemu kā noslēdzošo, kā galveno, kam būtu jāizskan visā Latvijā?

Kā noslēdzošo dziesmu izvēlējos „Jaunova svātō, Aglyunas bazneicā” – jo ir augusts, jo ir pārbaudījuma laiks, jo ir daudz ilgu un cerību. Kāds cilvēks komentārā uzrakstīja, ka šī senā dziesma ir īstena Latgales himna. Man šķiet, tie nav vien patētiski vārdi, bet kārtējais apliecinājums, cik daudz izsaka šī dziesma. Tā ir iedrošinājums mums visiem, ka ir mīloša Māte, kas rūpējās par tevi, pat tad, kad to nepamani. Kas atceras par tevi un domā par tevi ar mīlestību arī tad, kad tavas domas ir aizņemtas ar pilnīgi ko citu. 

Esmu nu laimīgi atgriezies mājās, bet saskaņā ar paredzēto kārtību arī man divas pirmās augusta nedēļas jāatrodas pašizolācijā. Sēžu krustvecāku tukšajā dzīvoklī Latgales vidū: kā tuksnešnieks, pats sev nosaku dienas kārtību, nevienu nesatieku. Lūdzos un lasu, sazvanu draugus, cenšos izmantot laiku. Cik gan mīļi, kad pievakarē dzirdu, kā kaimiņiene aiz sienas pilnā skaļumā klausās translāciju no Aglonas! Tā taču ir laime – es fiziski jūtos šīs klātbūtnes apņemts.

Dievs ir tuvu, Baznīca mums ir tuvu, arī Aglonas Dievmāte rāda mums, ka Viņa ir mūsu Māte pat tad, kad ne visi mēs varam doties uz Viņas mājām… Vai atceraties Elizabetes apmeklēšanu? Marija ir gana apņēmīga, lai nāktu pie mums, kuri „Viņas paleigu lyudz ar mīlesteibu”.

Publicēts avīzītē “Dievmātes Vēstis” 2020/08

Please follow and like us:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *